“Ama sen bunu hak ediyorsun!”

[TÜRKÇE] [ENGLISH]

Timeline:

Serenity Home saldırısından iki hafta kadar sonra, grup ormanda saldırganların  izini sürerken karşılaşıp tanıştıkları Inshala “la fey” Frostmane ile ilk kamp ateşlerini paylaşmaya başladıkları dönemde geçen bir hikayedir.

 

 

Inshala kamp yapıldığında, izci kızları hafif hüzünlü bir ifadeyle çalıların arkasından izler.

Aager’in yanına, arada bir sessizce sokulur ve kulağına, “Sen iyi biri değilsin!”, diye fısıldar.

Lady Magella‘ya genelde saygıyla yaklaşırken Moira ile ilk karşılaşmanızdan sonra hiç yaklaşmaz, hiç konuşmaz ve sanki kendisini her an yakacakmış gibi bir tedirginlikle onu olabildiğince uzaktan takip eder.

Uldoorin’e hiç ilgi göstermez. Gnine’a da burnunu kıvırarak bakar. Ona yaklaşmaz. Onunla konuşmaz. Ona dokunmaz..

Bir başka kamp gecesinde ise izci kızlara usulca ve çekingen bir şekilde yaklaşır, ıkına sıkına bir iki laf eder. Sonra Laila’ya; “Kıyafetini yanlış giyiyorsun” gibi garip bir laf eder ve onun, aldığı yaralar dolayısıyla yırtılmış gömleğini kaşla göz arasında bir büyü ile tamir eder!

İki gün sonra, Bremorel’e “Elbiseni yanlış giyiyorsun!” deyip kaşla göz arasında pantolonunun dizindeki bir yırtığı tamir eder..

Ertesi gün ise sessizce Aager’e sokulur; “Elbiseni yanlış giyiyorsun”, der ve ekler;

“Ama sen bunu hak ediyorsun!”


“But you deserve it!”

[TÜRKÇE] [ENGLISH]

Timeline:

Nearly two weeks have passed over the Serenity Home attack and the subsequent fire. The group has been tracking down the fugitives responsible for both heading north through the Ritual Forest. On their way, they meet the strange, silent, and somewhat catatonic girl, Inshala ‘la Fey’ Frostmane.

This story takes place shortly after the strange girl has started sharing the same campfire with the rest of the group.

 

 

When the ranger girls prepare the camp one evening after another treacherous day’s pursuit, Inshala watches them from behind some nearby bushes with a sad, longing gaze.

She silently sneaks up at Aager, the sinister-looking man in dark clothes, and whispers at him; “You are not a good man!”

Although she shows distant, reproachful respect to the she-dwarf, Lady Magella, she stays as far away from the well-build paladin girl, Moira, and watches her with fear-riddled eyes as though she expects to be purged by her at any time.

She shows absolutely no interest whatsoever to the large, burly young man, Udoorin, and looks down at the little gnome, Gnine, with a pinched expression. She does not get anywhere near him, nor does she speak to him or touch him.

On another such camp, she sort of tethers up to the two ranger cousins, and with extreme bash, she tries a very poor attempt of a conversation, after which she tells Laila, “You are wearing your shirt wrong.” while pointing at a rip on the shirt she must have attained during one of their skirmishes..

..and mends it, on the spot, using a delicate little spell!

Two days later, she skirts near Bremorel, the other ranger girl, and points at a tear on her leather pants and says, “You are wearing your pants wrong!”..

..and mends that as well.

Later the next evening, she slinks up to Aager and harshly whispers into his ear while pointing at a gash on his pants;

“You are wearing your pants wrong, too.”

And adds with a hiss..

“But you deserve it!”

1 Comment

  1. Bir NPC olarak Inshala benim için oldukça karmaşık bir karakterdi. RP açısında oynatması oldukça zor bir kişiliğe sahip bir kişi kendisi; sinirli, saplantılı, asabi, kötürüm, içine kapanık, agresif, duygusal, aşırı titiz ve evhamlı ve dışarıdan bakıldığında pek de dengeli biri değildir.. dediğim gibi, oynaması zor bir kişiliğe sahip.

    Bu kısa hikaye onun açısından yaptıkları anlatıyor.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.