A Bard’s Tale IV
“Güzel ve Çirkin

Inshala ‘la Fey’ Frostmane

 

 

Devamlı kullandığı saç topuzları sayesinde kendisini bir half-elf gibi gösteren Inshala ‘la Fey’ Frostmane, bu kimliğini o kadar uzun bir süredir kullanmaktadır ki, çoğu zaman kendisini bir half-elf sanmaktadır.

Gerçek kimliğinin bir lanet olduğunu o kadar derin bir inançla inanmaktadır, kendisinden nefret edip tiksinecek kadar yoğundur bu inancı. Bu inancı fevkalade güçlüdür, dolayısıyla kötü olduğuna inandığı her şeye karşı da benzer bir kin ve tiksintiyle bakar.

Doğduğunda ne olduğunu anlamayıp korkan köylülerce öldürülmek istenince, annesi onunla kaçtığı ormanda yakalanmış ve öldürülmüştür. Onu da öldürmek istemişler ancak buna cesaret edemeyip, ‘nasıl olsa ormandaki vahşi hayvanlar onu parçalar’ umuduyla onu olduğu yerde bırakmışlardı.

İki gün sonra bebeğin aç, susuz ve korku dolu çığlıklarını yakınlardan geçen yaşlı bir druid duyar ve gelir. Gördüğü manzara onu fena halde etkiler; öldürülmüş bir kadın ve yanında kanı üstünde kurumuş bir bebek.

Yaşlı druid, annesi olduğunu tahmin ettiği kadını gömer ve bebeği yanına alır ve ona bakar, onu kollar, onu eğitir ve büyütür.

Yaşlı adam, Serenity Home’un hemen üstündeki muazzam ormanların kuzey batısında, bir orman elf köyüne yakın, mazbut bir hayat gütmektedir. Yaşlıdır ve kendi başına yaşar. Nadiren bilgeliğinden ya da merheminden faydalanmak için gelenler dışında ziyaretçisi pek azdır. Bunun sonucunda da Inshala adını verdiği bebek, büyür ve ormanda koşup oynar ama başka insan ya da elf ile birebir neredeyse hiç karşılaşmaz.

Yaşlı adam onunda kendisi gibi tek başına yaşamasını istemediği için, onu elf köyüne götürüp onlarla yaşamasını ister ama küçük kız ‘efendim beni istemiyor artık’ şokuna girer ve günlerce ağlar. Yaşlı druid dayanamaz ve kendisiyle kalmasına izin verir.

Yaşlı adamın, bu küçük kıza gösterdiği bütün şefkat, anlayış ve sabra rağmen, kızın kendisine olan nefret ve tiksintisini bir türlü değiştiremez.

Efendisi kızı kendisi gibi bir druid olarak yetiştir ve şaşırarak kızın şekil değiştirebilme üzerinde olağanüstü bir yeteneği olduğunu anlar. Kız daha on bir yaşındayken, adamcağız yemek masasının altına saklanmış yüz altmış kiloluk bir kaplan bulunca ciddi bir şok geçirir.

Inshala çok küçük yaştan itibaren bu şefkat dolu bilge adama derin bir bağlılığı vardır. Bu bağlılığı o kadar derindir ki, yaşlı druid’in ölümü onun dengesini tamamen yitirmesine sebep olur ve önüne çıkan herkesi efendisinin ölümünden mesul tutar ve saldırır. Grupla karşılaştığında onlara da aynı tepkiyi gösterir ve onları da öldürmek için elinden geleni ardına koymaz. Grubun kayıp vermeden kurtulmasını sadece Lady Moira’nın kutsal bir ışıkla kimliğini açık bir şekilde ortaya koymuş olmasıdır.

Genelde gözü dönmüş bir şekilde kavgaya girsede, başa çıkamayacağı durumlarla karşılaştığında, dönüştüğü kedi gibi sinsi ve kurnazca plan yapar ve pusuya yatar. Efendisinden öğrendiği büyüleri sonuna kadar ve beklenmedik kombinasyonlarla değerlendirir.

Efendisinin ölümünden sonra genç kızın dünyada kimsesi yoktur artık ve mevcut travmalarına kalıcı bir tanesi daha eklenmiştir. Inshala, vahşi bir kedi gibidir ve kimseye güvenmez, herkesten ve birçok şeyden korkan, ürkek bir ruhtur. Yaşına göre fiziki olgunluğu onu yirmilerinde göstersede, gerçekte on altı yaşındadır. Bilmediği, anlamadığı şeyleri uzaktan veya çalıların arkasında gizlenerek seyretmeyi tercih eder.

Muhtemelen zamanla başkalarına güvenmeye başlayabilir, ancak bu oldukça zorlu bir yolculuktan sonra gerçekleşebilecek bir başarıdır.

Efendisinin ölümünden sorumlu olduğunu düşündüğü kişilere karşı muazzam bir vahşetle saldıracak ve onları elinden geldiğince çabuk, çocuksu bir hınçla öldürmeye çalışacaktır.

Inshala, iyi ile kötü arasındaki farkı ancak keskin hatları ile kavramıştır. Bununla beraber, yaşadığı tekil ortam itibariyle, kanunları doğal bir şekilde umursamayan biridir. Bu umarsızlık, ‘kanunsuz’ anlamda değil, sadece kanun mefhumundan tamamen uzak kalmış olmasından kaynaklanmaktadır.

✱ ✱ ✱

İnsani duygular açısından son derece saf ve temiz bir kalbe sahip olmakla beraber, en çok sevdiği kaplan şeklinde olduğu gibi, zihninde bir şeyi av olarak tanımladıktan sonra, ona ulaşmak için hayret verici bir sinsilik ve kurnazlık ile hedefine varacaktır.

Sahip olduğu iki küçük boynuzu, uzun saçlarını topuz yaparak saklamayı o kadar iyi becerebilmektedir ki, kendisini çoğu zaman bir half-elf olarak düşünür. O kadar ki, kendisine ‘la Fey’ adını vermiştir. Inshala bu adı çocuksu bir gururla taşır ve gerçek halini hatırlatan durumlarda bir anda rastgele içine kapanıklık, asabiyet, saldırganlık ve ya bir köşeye çekilip ağlama gibi tepkiler gösterebilmektedir.

Aşırı stres veya bayılma durumunda, gerçek kimliği ortaya çıkma ihtimali vardır.

Uzun süreler gizlendiği yerden seyrettiği orman elf kızlarından gördüğü davranışları papağanlamayı çok iyi becerebilmesi, doğal, olgun fiziği ile birleşince ona çok hoşuna giden ‘asil hanımefendi’ gibi davranabilmesini sağlamaktadır. Ne var ki kendi duygularını anlayacak ve doğru teşhisleri koyabilecek ortam ve yaştan mahrum olduğu için, çoğu zaman hissettiği şeyler karşısında nasıl davranacağını bilmeyebilir ve bu da onu beklenmedik durumlara düşürebilir.

Temelde iyi bir kişidir. Efendisinin bütün öğretilerini kelimesi kelimesine öğrenmiştir. Evhamlı bir yapısı vardır. Bunun en önemli sebebi, kendisini lanetli ve ‘kirli’ görmesindendir. Kendisini bu kirden kurtarabilmek için de bulduğu her fırsatta saçlarını, kendisini ve elbiselerini yıkar. Yanında devamlı güzel kokulu sabunlar taşır ve doğal olarak, üstü başı kirli ve pasaklı kişileri aşırı derecede itici bulur.

Sevdiği kişileri uzaktan ya da gizlendiği çalıların arkasında gıpta ile seyreder. Sevmediklerini ise benzer şekilde ancak derin bir hınçla takip eder ve eline geçen her fırsatta ‘sen iyi biri değilsin’, der. Bir şekilde birisine gerçekten güvenirse, ona ‘ben iyi biri değilim’, diye itirafta bulunur.

Inshala, karmaşık durumlardan hoşlanmaz. Her şeyin elleri, saçları ve elbiseleri gibi temiz, güzelce katlanmış ve doğru yere kaldırılmış olmasını seven obsesif, inatçı, saplantılı, dik kafalı, aşırı duygusal, evhamlı, sevecen, sıkıntılı, güzel, saf ve temiz bir kızdır!

1 Comment

  1. Inshala bugüne kadar oluşturduğum en karmaşık olmasa da, en zorlu diye bileceğim karakterlerden biri. İş karmaşıklığa geldiğinde, sanırım Merisoul’un eline kimse su dökemeyecek..

    Ancak Merisoul ne kadar karmaşık olsa da, uçarı bir kişiliğe sahip. Ya da içinde bulunduğu koşullar, onun öyle olmasını tercih etmesine sebep olmuş durumda. Inshala ise uçarının tam tersi. Yaşadığı travmaların şekil verdiği, kesinleri ve sabitleri kemikleşmiş bir kız. Dışarıdan bakıldığında, olgun bir hanımefendi gibi görünsede gerçekte hayatının neredeyse her anını korkuyla yaşayan bir ruh.

    Inshala’nın aklı başında ve bir şekilde fonksiyonel olması başlı başına bir mucize olması bir yana, onun ne denli güçlü bir iradesi olduğunun da açık bir göstergesidir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.