A Bard’s Tale XII
“Tinker This!” – II

Timeline:

Bir gnome ve onun sorun çıkarma kapasitesi ve bela potansiyelini anlatan bir hikaye: Gnine Tinkerdome.

Arashkan şehrine vardıktan kısa bir süre sonra, beklenmedik bir şekilde kaçırılan Gnine, kendisini şehir arenasının altındaki zindanlarda, zincirlenmiş bir şekilde bulur.

Karanlıkta sabahın, sonrasında ise muhtemelen arenaya çıkmayı ve hayatı için tek başına mücadele vermeyi beklerken geçmişi ve o güne kadar yaptıklarını değerlendirir..

..zira ölümü beklerken yapacak başka bir şeyi yoktur.

Bu hikaye, Gnine’ın hikayeler serisinin ikincisidir ve
A Bard’s Tale XII, “Tinker This! – I” den
hemen sonra yer alır.

 

 

Kaçma edepsiz bücür!”

Karanlık zindanın soğuk zemininde oturan Gnine, bu ifadeye ne kadar alışkın oluşunu bile, oldum olası sinir bozucu bulmuştur..

Birincisi, asla kendisinin bir bücür olduğunu düşünmemiştir ve kendisini bir bücür olarak görmemiştir.

Gnine bir bücür değil, bir gnome’dur.

‘Bücür’, küçük ‘insanlar’ için kullanılan bir tanımlamadır zira ve en nihayetinde bücür olmayan bir gnome yoktur, dolayısıyla bu, anlamsız ve biraz da düşüncesizce kullanılan bir ifadedir.

Gnine bu ifadeyi oldum olası PC bulmamıştır!

Gnine bir anda Anglenna’ya ‘sivri kulak’ diye hitab etmemesi gerektiğini, zira kategorik olarak bunun kendisi gibi bir gnome’a ‘bücür’ denmesinden pek de bir farkı olmadığına ayılır.

Genç gnome derin bir iç çeker. ‘Şu işe bak. Sefil bir zindanda ölümü bekliyorum ve ırksal hakaretler üzerine felsefe yapıyorum.. İşsizlik nelere kadir!’, diye düşünür.

✱ ✱ ✱

Sen kimsin?”, diye sorar genç gnome, önünde dikilip durmuş kıza.

Bu, genç Gnine’ın, annesini, babasını, altı erkek ve dokuz kız kardeşiyle yaşadıkları Tinker Hills’deki evlerine yeni komşu gelmiş gnome ailesinin on iki üyesinden birisiyle ilk karşılaşmasıdır.

“Benim adım Terrah..”, der küçük gnome kız sincap gibi bir sesle Gnine’a.

“Terrah Doodlebellz.”

Küçük kızın tüy gibi hafif, pamuk şekeri pembesi saçları,  saçma sapan bir şekilde her bir yana savrulmuştur. Çekik, iri, parlak silik-yeşil gözleri, daha çok bir düğmeyi andıran burnu, küçük, kırmızı ağzı, bir bebeğinkini andıran mini minnacık parmakları ve mütemadiyen nefes nefese kalmış, tiz sesiyle harika şirin bir yumağı andırmaktadır..

..ve Gnine’a altı atlı bir araba gibi çarpmıştır!

Gnine, kendisinden muhtemelen sadece iki yaş küçük olan bu fevkalade şirin yaratığa anında vurumuş ve öylece, alık alık ona baka kalmıştır.

“Sen.. çok şirinsin!”, diye ünler istemsizce.

Önünde duran küçük kız, pembenin muhteşem bir tonu ile minik, kedi-patisini andıran pabuçlarından tüy-saçlarının uçlarına kadar kızarır.

“Te.. Teşekkür ederim!”, diye fena halde utanmış bir şekilde afallar.

Muhtemelen ikisi de farkında değildir, ama o gün, ağzından kaçırdığı bu basit gibi görünen ifadeyle Gnine Tinkerdome da, Terrah Doolebellz de kalıcı bir arkadaş edinmiştir.

Gnine, ailesini ondan alan ve hayatını tamamen değiştiren göçükten sonra, en az annesi, babası, altı erkek ve dokuz kız kardeşi kadar Terrah Doodlebellz’i de özlemiştir zira göçük ile yıkılan evler arasında, onunkisi de mevcuttu..

✱ ✱ ✱

Uyumuyorsun!”, der hafif hırıltılı, tok, cüretkar bir kadın sesi karalığın içinden sessizce.

“Nereden biliyorsun uyumadığımı? Sen bir insansın. Karanlıkta görme özelliğin yok!”, diye söylenerek cevap verir Gnine.

“Sen de bir gnome’sun ve belli ki aklını kullanma özelliğin yok!”, diye cevap gelir.

“Neden yaa?”, diye yine söylenir Gnine alınmış bir şekilde.

“Bana cevap vererek, ilk söylediğimi tasdik etmiş oldun!”, diye ‘fırk’lar tok ses.

Gnine kaşlarını çatar ve buna verecek ‘muhteşem’ bir cevap düşünür ama tatmin edici bir şey gelmeyince yüzü kararır.

“Neden bir kesici olmayı seçtin?”, diye bir şey, bir anda frensizce bir şekilde ağzından kaçar.

Uzun bir süre, öldürdüğü adamın yerini almış kızdan bir ses çıkmaz.

Neden sonra kızın yüzü Gnine’ın dibinde belirir.

“Neden öğrenmek istiyorsun?”, diye sorar kız ona.

“Neden soruyorsun, neden öğrenmek istediği mi? Bu önemli mi?”, diye kendisi de sorar.

“Tabii önemli. Önemli olmasa sorar mıydım?”, diye hırlar kız ona.

“Ben nerden bilebilirim ki? Seni yeterince tanımıyorum.. Senin için neyin önemli olup olmadığını bilme ihtimalim nedir sence?”, diye cevap verir Gnine ama kızın cevabını beklemeden ekler; “Yaa bak.. sorulara soruyla cevap verme işini ertesi sabaha kadar yapabilirim ama bıçağı olan sensin. Neden bana senin kısmını söylemiyorsun? Ben de sana benim kısmını söyleyim. Sen cevabını almış olursun, bende hayatta kalmış olurum.. ironik bir şekilde!”, diye hicveder Gnine hafifçe, içinde bulunduğu duruma ithafen.

Kız derin bir nefes alır sonra burnundan soluyarak tıslar; “Çünkü nedenler her zaman önemlidir. Öldürmediğim nadir ‘müşterilerim’, doğru nedenlerinden ötürü hala hayattalar. Hayatta kalmaya devam etmeleri de doğru nedenlerin devamına bağlı olduğunu bilmelerinden kaynaklanıyor!”

“Ne yani, sen bir çeşit vicdan şerifliği mi yapıyorsun?”, der Gnine, şansını zorlayan bir üslupla.

“Benim vicdanım yok!.. Şimdi.. Nedenimi rica edeceğim!”, der kız tekrar burnundan soluyarak.

“Ben geçmişimde çok şey denedim. Bugün yaptığım işi yapıyor olmamın sebebi de bunların kümülatif sonuçları, sanırım..”, diye cevap verir Gnine. “Senin, yaptığın şeyi yapmana sebep olan sonuçları merak ettim.”

Venom bir süre önünde, zincire vurulmuş, soğuk taşların üstünde oturan cüceye bakar.

“Bu çenesi düşük halin, fabrika ayarın mı yoksa sadece ben özel miyim?”, diye sorar soğuk bir şekilde.

“İkisi de.., sanırım.”, diye hiç bekletmeden cevap verir cüce.

Venom’un gözleri kısılır.

“Hey.. Bana kızma.. Ben söylediklerimin arkasındayım.. ama konumuzun biraz dışına çıktık sanırım.”

“Benim geçmişim de çok şey deneme lüksüm olmadı. Ya bunu yapacaktım, ya da Madam’ın emrinde, hayatımı leş kokan hayvanların altında geçirecektim!”, der kız hırıltılı bir sesle.

“Evet.. *Öhöm!*.. Fazla bir şansın yokmuş, sanırım. Ama Terrah Doodlebellz’in dediği gibi; ‘Üçüncü seçenek, aramak istemediğimiz seçenektir!'”, der Gnine sessizce. Terrah’yı şu anda, şimdi hatırlamış olması ona dokunmuştur nedense.

“Hayatını tok geçirmiş biri gibi konuştun, cüce.”, diye hırlar Venom.

“Çocukken göçük altında geçirdiğim altı günü hesaba katmazsak, evet, genelde tok geçirdim hayatımı. Bu beni bir şekilde suçlu mu yapıyor? Ya da söylediklerimi kusurlu mu kılıyor?”, diye sorar Gnine, kıza.

Gnine, retorik sorusuna cevap beklemez ve devam eder.

“Tokluk ile haksızlık, açlık ile doğruluk arasında hiçbir alaka ve birbirini destekleyen bağ yoktur. Aç insanların, tok’ların yapmayı tercih ettikleri davranışları seyrederken, yaptıklarını, yapanların iradelerine değil, midelerine bağlamaları, anlaşılır olmakla beraber, kusurlu bir yaklaşım.. ve ironik!

..ve kötü bir bahane.”

“Bahane mi?”, diye sorar kız. Tinkerdome’dan aldığı bu açıklama, Venom’un beklentilerinin oldukça üzerindedir ve onu rahatsız etmiştir.

 

Evet. Aramak istemediğimiz üçüncü seçeneği aramamamız için bir bahane. Açlar, tokları, tok olmakla suçlar ve ana hedef ve sebep olarak da bunu onların tok oluşlarına bağlarlar. Asla bir başka sebep ya da seçenek aramazlar. Çoğunlukla da bir başka seçenek yok gibi görünür ama sayısız ‘sebepler’ hala oradadır. Tokluğun kendisinin gerçekte bir sebep değil, kümülatif bir sonuç oluşu gibi.. Bizim dar bakış açımızı istismar etmek isteyenler de, bize seçeneklerimizin sadece bize sunulmuş haliyle sınırlı olduğunu ikna etmeye çalışmaları gibi.. Söz gelimi, yarınki turnuvaya çıktığımızda, hiç dövüşmemeyi seçebiliriz. Ve karşımızdakileri de buna ikna edebilirsek sanırım ortalık yeterince karışmış olur.

..der Gnine, sanki en başta istediği ve planladığı buymuş gibi..

Venom ‘fırk’lar.

Ama bir an sonra pis zeminde sırıtarak oturan cücenin söylediklerinde samimi olduğunu görür ve öylece kalakalır.

“Bu.. kimsenin işine gelmez..”, der Venom sessizce.

“Benim hayatımdan bahsettiğimizi düşünürsek, burada, şu anda, düşüncesi gerçekte önemli olan tek kişi benim. Ama kimse zahmet edip de bana bir şey sormadığına göre, sanırım ben de onlara neyin işlerine gelip gelmeyeceğini sormayacağım!”, der Gnine umarsızca.

“Seni öldürürler.”, diye cevap verir Venom kati bir sesle.

Gnine omuzlarını silker ve bu hareketiyle bileklerine bağlı pranga ve zincirler istemsizce şıngırdar.

Şıngırtı, Gnine’ın söylediklerini, söyleyeceklerine bağlıyormuş gibi, manalı bir şekilde karanlık zindanda yankılanır.

“Bu, sevgili Lilly, zaten olacak!”


 

1 Comment

 1. Lilly Venom akıllı ama daha çok hayatta kalma içgüdüsüyle bileylenmiş, kurnaz bir zekaya sahip biri. Buna karşın, Gine’ın zekası ise, engin hayal gücü ve ‘okumuşluğu’ ile çok daha geniş bir yelpazeyi görebilmesini sağlıyor.

  Ve olağanın dışında alternatifler aramasını sağlıyor. Her ne kadar bulduğu alternatifler her zaman beklentileriyle örtüşmese de, bu onun için bir engel oluşturmuyor. Bu şekilde hayatının en batık anında bile olaylara, deyim yerindeyse, ‘kartal bakışıyla’ yukarıdan bakıp analiz etme fırsatı elde edebiliyor.

  ‘Üçüncü’ seçenekler çoğunlukla bize sunulmaz ama yeterince kafa yorduğumuzda, mutlaka

  if then..
  else if then..

  mantığına, üçüncü bir ‘else if then..’ seçeneği ekleme fırsatını doğurur.

  Hayal gücü sadece sanatkarlara özel bir yetenek değildir ve kimsenin de tekelinde değildir..

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.