“Ondan işte..”

Timeline:

Lilly Venom’un bazı gerçeklere ayılma zamanı gelmiştir.

Aager Fogstep, uzun yıllar aradığı, ancak bir yangında feci bir şekilde can verdiğini sandığı kız kardeşini grubun diğer üyeleri ile tanıştırmaya karar verir.

Herkes tedirgin ve temkinlidir zira Aager’in kendisi gibi, kız kardeşi de Drashan doğumludur ve fevkalade tehlikelidir.

Gnine’ın ağzından kaçırdığı kadarıyla da ‘hafif kaçık’tır!

Aager tanışma faslının çok da mutlu gerçekleşeceğini düşünmese de, asgari medeni koşullar altında geçeceği umudunu taşımaktadır.

Kız kardeşine karşı gazap, hiç beklemediği birisinden gelecektir.

 

Bu hikaye, “Deja Vu..” dan hemen sonra yer alır.

 

 

Aager Fogstep kapıyı açar ve Lilly Venom’un gelmesini bekler.. ve farkındasız bir şekilde kendisini, koluna tutunmuş küçük kız ile kesici arasına yerleştirir.

“Bu ne tür bir oyundur bilmiyorum ama ilgilenmiyorum!”, diye hırlar yeşiller içindeki kız soğuk, mesafeli ve hafif vahşi bir sesle. “Bana kız kardeşim demenden hoşlanmadım ve bir espri olarak bunu komik bulmadığım gibi, bu senin olmayan standartların için bile zevksiz oldu Aager Fogstep. Sen benim ağabeyimi yıllar önce, en son karşılaşmamızdan iki ay dört gün önce öldürdün.”

Aager cevap vermek için ağzını açar ama koluna tutunmuş kız nazikçe araya girer.

“Lilly abla.. Lütfen.. Aager Fogstep’i, Drashan damları dışında ne kadar tanıyorsun ki böyle güzel olmayan şeyler söylüyorsun. Bu.. bu adamın benim için neler hissettiğini fark etmiş olmalısın.. Bilmediğin ise o hisleri NE KADAR ÇOK hissettiği.. Buna rağmen benim seninle yalnız kalmama izin verdi. Benimle iken sana silah bile verdi. Hiç bir şey olmasa, sadece bu bile ona karşı plapmatik.. flapmamik.. plafarnanik— “, diye afallar kız ve rezil olmuş bir şekilde yüzü kıpkırmızı oluverir!

“—Pragmatik..”, der Aager nazikçe ve ister istemez gülümser.

“Ondan işte..”, der Inshala yüzü hala kızarmış bir şekilde ama durur. Kaşları çatılı bir şekilde yüzü kasılır.. sonra biraz daha kasılır..

En sonunda “..Off yaa, ne diyecektim unuttum!”, diye hışmeder.

 

Lilly Venom’un göbeği kasılır..

..kendisine mani olamaz ve ‘fırk’lar!

“Kendinden büyük işlere kalkışmamalısın.”, der. Kendi kaşları hala çatılı olsada istemsizce gülümser ama yinede “Senin standartlarını bu küçük şey mi belirliyor Aager Fogstep?”, diye çirkeflik eder.

Aager alındıysa da bunu belli etmez.

Omuzlarını silkmez, ama onları arkaya doğru gerer ve duruşu da sanki ‘hazır ol’a geçer.

“Bu küçük ‘şey’, yaşadığımız dünya için yeni standartları belirliyor..”, der sakince.

Lilly Venom bu cevaptan hiç hoşlanmaz zira cevap onda tokat etkisi yapar ve yanaklarının bu ağır cevap karşısında yandığını hisseder. Delici bakışlarıyla önce Aager’e, sonra onun dibinde duran küçük, sıskası çıkmış kıza bakar.

“O kadar büyük bir sorumluğu almış biri için biraz fazla aç bırakmamış mısın bunu?”, der kindarca.

 

Aager bir an durur.

Farkındasız bir şekilde kendisini Themalsar harabelerinin arındırıldığı o günlerde buluverir ve yayında kesilme olur!

 

“Bu onun suçu değil.”, der Inshala sessizce. “Benim aldığım bir sorumluluğun mükafaatı..”

“Ne? Bu hale geldin ve bu senin mükafatın mı şimdi? Küçük kız, sende bir gariplik olduğunu sezmiştim ama bu kadar aptal olabileceğini tahmin bile edemezdim!”, diye horlar Lilly Venom kapının önünde duran küçük kızı.

“Hayır abla.. Bu halim, sadece faturasıydı.. Mükafatı ise bu adamdı.”, der Inshala sessizce ve küçük, narin parmağı ile yanında duran Aager’i işaret eder.

Lilly tam bir şok ifadesiyle küçük kıza bakar.

Hayatında birçok ahmakla muhatap olmuştur ama bu küçük kız, yepyeni bir tavan seviyesi belirlemiştir onun için.

“A.. Aager’i mi..? Sen.. Sen bu hayvanın bir mükafat olduğunu mu düşünüyorsun?!”, diye hayretini de, kini de saklayamaz.

Inshala bir an durur ve önünde duran hırçın kıza bakar.

 

“Inshala.. bebeğim..”, diye bir ses duyar küçük kız zihninde.

“Bebeğim?”, diye hayretle sorar küçük kız, sesin sahibine.

“Umm.. Hep söylemek istemiştim. Ama ya fırsatlar el vermedi.. yada.. bilmem.. belki hoşuna gitmez diye çekindim..”, der Aager tedirgin bir sesle.

“Bunu benim sıskalığımdan dolayı söylemiyorsun di mi?”, diye alınmamış, ama gözleri dolmuş bir sesle sorar kız.

“Şu anki halin, tacın kadar değerli benim için. Bunu bilmen lazım..”, der Aager garip bir hışımla.

“Bebeğim.. Bu.. bu çok şirin.. Annem dışında kimsenin bebeği olmamıştım!”, der ve Aager’in zihni küçük kızın mutlu çığlığı ile sarsılır!

“Aaaaaaaaaaaah!”, diye inler Aager.

“Ö.. özür dilerim.. Öyle çığlık atmak istemiştim!”, der Inshala, yine kızarmış bir yüzle.

“Sorun değil.. Alışmamız gereken şeylerden biri de bu olsun..”, der Aager sırıtarak kızın aklında.

“Müsaadenle kız kardeşine ben cevap vermek istiyorum.”, der kız.

“Uğraşma diyecektim, o kadar. Sanıyorum onun durumu benimle ilk karşılaştığın halimden çok daha kötü. En azından benim Serenity Home gibi güzel bir ortamım oldu; insanların insanlara insan gibi davrandığı bir ortam.. Lilly’nin böyle bir lüksü yaşadığını hiç sanmıyorum.”, diye açıklar Aager.

“Uğraşmadığımız şeyler, elimizden kaçan güzelliklerdir, Aager Fogstep! Sen.. Sen benimle uğraştın ve bana, benim ‘güzel’ olduğuma ikna ettin.. Benim de bir Serenity’im olmadı. Kötülük, bir başka kötülük için bahane olmamalı. Bunu anlamadığı sürece, hiç kimse ona yardım edemez..”, der küçük kız ve kararlı bir şekilde Venom’a döner.

 

“Nooldu? Nereye gittiniz de geldiniz?”, der Lilly Venom, gözleri kısılmış bir şekilde.

 

Inshala, Aager’le beraber bir adım içeri girer ve ardından kapıyı yavaşça kapatır. Inshala kıza geri döndüğünde Lilly’nin iki eli de arkasında, muhtemelen ona geri verilmiş bıçakları tutmaktadır.

 

“Sana senden başka kimseden bir zarar gelmez bu odada, abla.”, der sakin bir şekilde.

“Neden? İlk defa üzerime birisi sessizce kapı kapatmıyor.”, diye hırlar Lilly Venom.

“Çünkü Aager Fogstep sana ‘Burada kendini koruman gereken kimse yok’, dedi çoktan.”

“Aager’in bana vermiş olduğu sözlerin bir ederi yok..”, diye küçümseyerek bakar Lilly önündeki kıza.

“Ama o sözü kendisinden dolayı sana vermemişti ki. O güvenceyi sana, benden dolayı vermişti, abla..”, der Inshala sakince.

 

Lilly Venom öylece bakakalır küçük kıza. Ve ister istemez elleri arkasından, yanlarına iner zira Aager için kendisi ne hissederse hissetsin, onun bu küçük kız için hissettiği şeylerin bir matematiği yoktur.

Mantığı da!

 

“Otur istersen abla..”, der Inshala nazikçe. “..çünkü şimdi sana anlatacaklarım canını yakacak ve seni üzecek.”

“Hiç sanmıyorum. Beni yakan çoktan yaktı. Geride kalıp da beni yakabilecek hiç bir şeyim yok artık!”, der Lilly, dobraca.

“Sen bilirsin, abla. Ama seni yakacaklar, ardında bıraktıkların kadar önünde duranlar olacak.”, der Inshala üzgün bir şekilde. Sonra derin bir nefes alır, sıskası çıkmış göğsüne saplanan ağrıyı zapt eder ve anlatmaya başlar..

✱ ✱ ✱

Aager Fogstep, annesini kaybedinceye kadar küçük kız kardeşine baktı ve onu korudu.. Her gün onu, o küçük, sefil evde sandalyesinin üzerine çıkartıp fakir yemeğini yedirdi. Annesi öldürüldüğünde yabancılar geldi evine, çok sevdiği ve annesinin ona emanet ettiği kız kardeşinden ayırdılar onu..

Kız kardeşini, Madam diye kötü bir kadına, onu da Hoghart adında kötü bir adama verdiler. O kötü adamdan kurtuluncaya kadar her gün dayak yedi o adamdan ve o adamdan kurtulması gerçekte bir kurtuluş olmadı onun için çünkü sokaklarda yaşamak zorunda kaldı ve her günü için de kanadı, taki hırsızlara katılıncaya kadar ama asla elinden alınan küçük kız kardeşini aramaktan vazgeçmedi. Yıllarca Madam denen o kadının evine ve çalıştırdığı kızlara yaklaşmaya çalıştı. Sırf kardeşini bulma umuduyla. Nevarki bir gece Madam’ın evinde büyük bir yangın çıktı ve yangın civar evlere sıçradı. O gece Aager Fogstep, Madam’ın yanında olduğunu sandığı kız kardeşinin yanarak öldüğünü seyretmek zorunda kaldı..”, diye, neredeyse fısıltı kadar sessiz bir sesle anlatır Inshala..

 

..ve o anlattıkça, önünde duran huysuz kızın yüzü değişir.

Ateşte eriyen cam gibi, huysuzu, çatılı kaşları, asabiyeti, hırı, inadı, kini ve.. bildiğini sandığı hayatı akmaya başlar yüzünden..

 

“..Kız kardeşini kaybetmiş olmanın acısıyla aklını kaçırdı ve yapmaması gereken şeyler yapmaya başladı. En sonunda da Drashan korsanları tarafından yakalandı. Aager Fogstep, günlerce eziyet gördü onların elinde çünkü ona sadece iki seçenek vermişlerdi; ya bağıracak ve hemen idam edilecek, yada bağırıncaya kadar kırbaçlanacak ve hayatta kalmaya devam edecekti..”, diye boğuk bir sesle devam eder küçük kız.

“Aager.. Aager bağırdığında, sırtında et kalmamıştı.. Onu öylece aldılar ve idam için götürdüler. Ama beklenmedik bir şey oldu zira kaderin onunla işi bitmemişti daha. Onu, Serenity Home’dan gelen bir heyete, ‘anlamlı bir hediye’ olarak verdiler.

Sözüne değer vermediğin bu adam, o kasabanın güvenliği için her gün çalıştı ve her gün hayatını ortaya koydu. O bölgeden, zayıfları ezen kim varsa temizledi ve Themalsar musallatını ortadan kaldırdığımızda, neredeyse son nefesini vermek üzereydi. Buna rağmen, benim bu halime günlerce katlandı. Bana baktı. Beni besledi. Beni temizledi. Beni teskin ve teselli etti. Halbuki ona hiçbir vaatde bulunmamıştım bile.. Bu adam bana tekrar umut ve hayat getirdi.”, diye anlatırken Inshala, gözleri çoktan dolmuş, iri taneler yanaklarından süzülmeye başlamıştır.

“O.. O iyi biri, abla. Çünkü iyi olmak bizim yaptığımız bir tercihtir. Tıpkı kötü olmanın da bizim yaptığımız bir tercih olduğu gibi.. İyilik de kötülük de kaderimiz değil, bizim elimizde olan bir tercihtir, abla.”

 

“Bu.. Bunları sen nerenden uyduruyorsun bilmiyorum ama müthiş bir hikaye..”, diye horlar Lilly Venom.

Inshala ise sanki onu duymamıştır.

“Aager’in annesinin adı, kıvrımlı bir kılıç olan ‘Kris’ ve ‘Zambak’ çiçeklerinden alıntı olan ‘Lilly’ idi ama herkes onu ‘Kriss Li’ olarak bilirdi.. Neden kendisine bu isim verilmişti o kısmı biraz muallak. Ama bunun sebebinin, sana neden Lilly’s Venom denmesinden çok da farlı olduğunu düşünemiyorum..

Evet, Aager’in annesi ‘Kriss Li’ idi.. Tıpkı seninkisi gibi.. Annesi ona ‘Koruyucu Meleğim’ diye hitap ediyordu çünkü adı da tam olarak buydu; ‘Varr Sama’. Annen senin için ‘Cız Bız Perim’ diyordu çünkü gerçekte kastettiği, ‘Ateşli Perim’di.. Bu yüzden sana ‘ateşli’ anlamına gelen ‘Ferra’, ve ‘peri’ anlamına gelen ‘Ferrea’ adını vermişti.. Ve bunu yaparak, senin için ne denli isabetli bir isim seçmiş olduğunu da göstermiş oldu zira o küçük ‘Cız Bız Perisi’ büyüdü ve gerçekten ateşli bir periye dönüştü; yakıcı ve güzel.”, diye bitirir Inshala sessizce.

 

..ve odaya mutlak bir sessizlik hakim olur.

Ne Lilly Venom’un nefesini, ne de Aager’in derin soluğunu duyar Inshala.

Aslında.. Aager’in soluğu Inshala’nın zihninde bile kesilir.

 

“Nasıl..? Nerden..? KİMSİN SEN?!“, diye dehşetle ve korkuyla bakar Lilly Venom, önünde üzgün bir ifadeyle duran küçük kıza.

 

“Ben, INSHALA ‘LA FEY’ FROSTMANE..“, der küçük kız ve içinde bulundukları oda titrer bir an; şifonyer devrilir, iğreti yatak yerinden hoplar, gardırop gıcırdar ve bir kapısı açılır, menteşesi kopar ve sarkık bir şekilde asılı kalır, pencerenin camlarından biri aniden buzlanmış gibi çatlar ve duvarda asılı duran küçük çerçeve çivisinden kurtulup yere düşer..

“..ve bugün sana, benim hayatımda bana hiç verilmemiş bir şeyi sunuyorum, Ferra Ferrea. Sana, eski hayatından bir ‘nefes’ alma fırsatını sunuyorum, zira Aager Fogstep’e de verebildiğim sadece bu kadarı..”

 

Lilly Venom; başında on beş bin altın olan acımasız, taş kalpli kiralık katil dizlerinin üstüne çöker.

Bıçakları çınlayarak etrafa saçılır.

Ve Ferra Ferrea olarak, küçük bir kız gibi ağlamaya başlar..

✱ ✱ ✱

Ne..? Nereden..?, diye afallar Aager kızın zihninde.

“Çok, çok üzgünüm Aager Fogstep. Bunu sana özel bir günde söylemeyi düşünüyordum ve o gün bugün değildi. Ama koşullar beni zorladı..”, diye utanmış bir sesle itiraf eder Inshala.

 

Küçük kız, önünde kontrolsüz bir şekilde ağlayan, ve gerçekte Ferra Ferrea olan kıza bakar. Yavaşça ona yaklaşır ve onun önünde dizlerinin üstüne çöker. Ve kırık hayatı bir anda daha da parçalanmış kıza sarılır. Ona yumuşak sesiyle, fısıldar gibi konuşur, ama sesinde sanki büyülü bir güç var gibidir. Gerçekte ise küçük kızın ne sözlerinde, ne de sesinde bir büyü vardır zira buna gerekte yoktur..

Çünkü bu ‘doğruluğun’ ve ‘samimiyetin’ gücüdür..

 

“Söylediklerim hepsi gerçek, Ferrea abla. Geriye bak ve hatırla. Küçüklüğünü, anneni.. ve ağabeyini hatırla. Hayatındaki bu ayrıntıları ben ondan öğrendim, zira onları bir bütün olarak yaşamış ve bilen bu dünyada sadece iki kişi var ve ikisi de şu anda bu odadalar; koruyan ve kollayan bir ağabey.. ve onun küçük kız kardeşi..”, der Inshala dolu gözlerle.

✱ ✱ ✱

Aradan kısa bir süre geçer. Aager ve Inshala koridorda, içeride ağlayan kızın kapısının hemen önünde beklemektedirler.

Aager kayıp bir yüz ifadesiyle öylece durmaktadır..

“Biraz daha bekleyelim.”, der Inshala sessizce. “Korkarım öğrendiklerini hazmetmesi kolay olmayacak ve bugüne kadar yandığını sandığı her şeyi tekrar yaşayacak ve tekrar yanacak.”

“Korkarım öğrendiklerimi hazmetmem benim için bile kolay olmayacak.. Bu.. bu hafta benim için biraz fazla yorucu oldu..”, der Aager ve kaybolmuş sesine acı da karışır.

 

Küçük kız yavaşça ona sokulur. Hiçbir şey demeden ona sarılır ve sıskası çıkmış bedeninden geriye ne varsa onu da sarıldığı adamın kaybı dolsun diye vermeye çalışıyor gibidir.

 

“Anlattıklarım için çok, çok üzgünüm ve çok özür dilerim Aager Fogstep.. Ama onun duyması gerekiyordu. Şefkati kabul edebilmesi için, ona gerçekten ihtiyaç duyması lazımdı.”, diye fısıldar Aager’e.

“Inshala.. Üçümüz arasında doğru bir iş yapan bi sen vardın.. Bundan dolayı asla özür dileme, bebeğim..”, der Aager aynı fısıltıyla.

“Bebeğim..”, diye tekrarlar Inshala, anca zapt edilebilir bir mutlulukla. “..Ama aklında sormaya can attığın bir şey var. Bunu hissedebiliyorum. Sana çoktan ‘HER NE GEREKİYORSA‘ sözü verdim ki.. Benden çekinmene gerek yok, çünkü Sen AAGER FOGSTEP’SİN.”

“Aslında..”, diye cevap verir Aager ve kızın yüzünü görebilmek için ona doğru eğilir ve gözlerinin içine bakar. “..sana sormaya can attığım bir değil, iki sorum var. Ama bunlardan birinin zamanı gelmedi daha. Bu yüzden sadece diğerini soracağım..”

“Hangi özel bir günde?!

 

Inshala’nın yüzü bir anda pembenin muhteşem bir tonuna bürünür.

 

“Bir.. bir gün seninle bir evi paylaşmak istiyorum Varr Sama. Herkesin kati bir şekilde ikimizin, birbirimize ait olduğunu bildiği bir evi. Sadece ‘ikimizin’ olan bir evi.. O gün, ‘sonu mutlu biten bir pusu’ kurmayı düşünmüştüm sana!”

“Sonu mutlu— Ne?!”, diye afallar Aager.

“Sürkiz.. sükriz.. sütürpis..”, diye yine rezil olur küçük kız.

“Sürpriz?”, diye sorar Aager.

“Ondan işte..!”


Kris; bir çeşit kıvrımlı kılıç. Aynı silahın muhtelif boylarda hançerleri de mevcuttur.

 

Inshala ‘la Fey’, Gemini büyüsü ile bağlandığı adamın anılarında bayağı vakit geçirmiş, ve sevdiği adamı anlayabilmek için de belli ki onlar üzerinde çok kafa yormuştur.

Anılarımızı biz hatırlamasak da onlar nadiren ve tamamen kaybolurlar. Ama bastırılabilirler ve dolayısıyla da ulaşılamaz hale getirilebilirler. Sanırım bu, onlarla yüzleşmekten çok daha kolay bir yöntem. Bunu yapmamız gerçekte bizi korkak yapmıyor. Sadece ‘insan’ olduğumuzu gösteriyor.

Inshala, Aager’in hatırlayabildiği en eski anılarını alır ve onları, ‘eski hayatında’, bir kediye dönüşebildiği zamanlardan kalma alışkanlığı ile ‘avının’ peşine düşer ve onu yakalayıncaya kadar da peşini bırakmaz. Aager’in annesinin küçük aşkları olan ‘Koruyucu Meleğim’ ve ‘Cız Bız Perim’ kelimelerini, olduğu kişi gibi, literal algılar ve kendi büyülü ‘rüya’larındaki feylere sorar, soruşturur, ricalarda bulunur ve bulgularını, Aager’in en derin anılarıyla kıyaslar ve bu işlem neredeyse on gün sürer ama en sonunda meyvesini verir ve iki isme ulaşır;

Varr Sama  ve Ferra Ferrea..

3 Comments

 1. Senden nefret eden birisine, nefretinin yersiz olduğunu nasıl anlatırsın ki?

  Halbuki bunu ona söylediğinde, bu onun sana olan kinini daha da arttırmaz mı?

  Aager Fogstep ile Lilly Venom'un arasındaki husumetin, kendileri gidermesi mümkün görünmüyordu. Aager'in birçok marifeti var, ancak insan ilişkileri bunlar arsında pek de yer aldığı söylenemez.

  Burada, çok daha yumuşak, çok daha içli ve çok daha sıcak bir dokunuş gerekliydi; Inshala 'la Fey' Frostmane'in dokunuşu..

   

  Severek yazdığım bir hikaye oldu bu.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.